पत्रकार महासंघको आयोजनामा बुटवलमा होली मनाईयो, रंगहरूको पर्व होली उत्साहजनक

बुटवल, फागुन २३ । पहाडी र हिमाली भेकमा सोमबार नै होली मनाइएको थियो । त्यसको एक दिनपछि मंगलबार तराईमा होली मनाईएको हो ।
होली पर्व मनाउनका लागि सरकारले सोमबार र मंगलबार विदा दिएको थियो ।
हिमाली र पहाडी भेकमा ‘फागु पूर्णिमा’ र तराई(मधेशमा ‘होली’ भनिन्छ । मैथिली भाषामा भने होलीलाई ‘फगुआ’ र ‘होरी’ भन्ने गरिन्छ ।

   

सबैलाई एउटै रङ्गमा रङ्गाउने होली पर्व समानता र सद्भावको प्रेरणाको स्रोत मानिन्छ । हिन्दू, मुस्लिम, सिख, इसाई, मङ्गोल, किराँत, राई आदिमा एकताको सन्देश दिँदै यस पर्वले सबैको मनमा उमङ्ग एवं उत्साहको सञ्चार गर्दै आएको छ ।
असत्यमाथि सत्यको, छलमाथि निष्छलताको र अधर्ममाथि धर्मको विजयको प्रतीक होलीले अनेकतामा एकता कायम गर्दै आएको छ ।
त्रेता युगमा दैत्यराज हीरण्यकश्यपुले विष्णुभक्त पुत्र प्रह्लादलाई मार्ने उद्देश्यले ब्रह्माबाट आगोले छुन नसक्ने वरदान पाएकी आफ्नी बहिनी होलिकालाई प्रह्लादका साथ दन्किरहेको आगोमा पस्न लगाउंदा होलिका भष्म भएपनि भक्त प्रह्लादलाई आगोले छुन नसकेको कथा यो पर्वसंग जोडिएको छ । त्यसै बेलादेखि शक्तिको दुरुपयोग गर्ने पापी प्रवृत्तिकी प्रतीक बनेकी होलिका मारिएको उपलक्ष्यमा होली खेल्ने र चिर जलाउने परम्परा चलेको मानिन्छ ।

यसैगरी द्वापरयुगमा श्रीकृष्ण भगवानलाई मार्न कंशद्वारा पठाइएकी राक्षसनी पुतनाले आफ्नो विष दलिएको स्तन चुसाउन लाग्दा आफै मारिएको र उनलाई व्रजवासीले जलाई फागु महोत्सव मनाउने परम्परा चलेको पनि धर्मग्रन्थमा उल्लेख गरिएको छ ।
पत्रकार महासंघ रुपन्देहीको आयोजनामा बुटवलमा होली मिलन कार्यक्रम गरिएको छ । रुपन्देहीका पत्रकार र विभिन्न संघसंस्था, राजनीतिक दलका प्रतिनिधिहरुको सहभागितामा होली मिलन कार्यक्रम गरिएको हो ।
उक्त कार्यक्रममा बोल्दै पत्रकार महासंघ रुपन्देहीका अध्यक्ष रामराज पोखरेले होली मिलनले आपसी सद्घाव र एकता कायम गर्ने बताए ।